Kelionės lėktuvu ar autobusų: kuris yra geresnis? Privalumai ir trūkumai

Autobusai ir lėktuvai yra populiariausi keliauti būdai Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Lietuvoje apie 60% žmonių naudojasi autobusais keliaujant tarp miestų. 2019 metais daugiau nei 774 milijonai žmonių naudojosi autobusu arba autobusais keliaujant tarptautiniu mastu ES.

Autobusų kelionės paprastai yra pigesnės nei oro kelionės, su vidutine kaina apie €0,05-0,10 už keleivį kilometrui. Kelionėms, trumpesnės nei 500 km, autobusai paprastai išmeta mažiau teršalų nei lėktuvai. Tačiau oro transportas dažnai yra energijos efektyvesnis ir išmeta mažiau teršalų už keleivio kilometrą ilgesniems atstumams. Koks transporto būdas yra geriausias, ir ką turėtumėte pasirinkti savo kitai kelionei?

Lėktuvų kelionės privalumai

Oro transportas yra greičiausias transporto būdas. Šiuolaikiniai lėktuvai skraido greičiu iki 600 iki 966 kilometrų per valandą. Be to, jie gali pasiekti tolimas vietas, kurių kitos transporto priemonės negali. Ir, aišku, jums nereikia susidurti su kamščiais kelyje ar daryti kelias sustojimus.

Naujausi lėktuvai turi atsilošiančias sėdynes, pramogų sistemas ir patogumus, pavyzdžiui, maitinimą ir gėrimus, todėl kelionė tampa malonesnė, ypač ilgose skrydžiose.

Oro linijos paprastai siūlo įvairias bilietų klases, įskaitant verslo ir pirmąją klasę. Yra daug oro linijų, kurios turi lojalumo programas, suteikiančias papildomų naudų ir nuolaidų, pavyzdžiui, pirmenybinį įlaipinimą, nemokamą registruotą bagažą ir net atnaujinimus. Norint įsigyti lėktuvu bilietus, internetinės užsakymo platformos ir kelionių agentūros gali padėti palyginti kainas tarp kelių oro linijų, palengvinant kelionių planavimą ir lektuvu bilietai užsakymą.

Lėktuvų kelionės trūkumai

Oro transportas gali būti daug brangesnis nei kiti transporto būdai, ypač paskutinės minutės rezervacijoms ar per įtemptus laikotarpius. Tai verčia kai kuriuos keliautojus negalėti skristi ar riboja jų kelionių skaičių.

Saugumo procedūros oro uostuose gali būti laiko reikalaujančios ir erzinančios. Keliautojams reikia praeiti griežtus saugumo patikrinimus, įskaitant kūno skaitytuvus ir bagažo patikras. Tai gali sukelti ilgas eiles ir vėlavimus, ypač per įtemptus kelionių periodus. Be to, kelionė su sunkiais ar dideliais daiktais gali būti sudėtinga dėl oro linijų bagažo svorio ir dydžio apribojimų.

Lėktuvai, žinoma, nėra aplinkai draugiškas transportas. Jie išmeta daug anglies dioksido ir prisideda prie šiltnamio efekto dujų emisijų ir klimato kaitos.

Man patinka skristi, kai keliauju ilgus atstumus. Tai daug greičiau nei važiuoti automobiliu ar važiuoti traukiniu, ir man patinka visi patogumai lėktuve. Be to, galiu išvengti eismo kamščių ir daugybės sustojimų kelyje. — Markas, 42

Kaip asmeniui, kuris daug keliauja darbo reikalais, aš pripratau prie oro uosto saugumo taisyklių ir kiek daug bagažo galiu pasiimti. Bet man kelia susirūpinimą didėjantis oro kelionių poveikis aplinkai, ir aš stengiuosi kompensuoti savo anglies pėdsaką, kai tik galiu. — Olivia, 35

Autobusų kelionės privalumai

Autobusų kelionės paprastai yra daug pigesnės nei skrydžiai, ypač trumpesniems atstumams. Taigi, žmonės, norintys sutaupyti pinigų transportui, gali naudotis šiuo būdu. Be to, daug autobusų kompanijų siūlo pigesnius bilietus, jei užsisakote iš anksto.

Autobusas gali vežti iki 50 žmonių, tuo tarpu automobilis - tik 4 žmones. Dėl to autobusai yra aplinkai draugiškesni nei asmeniniai automobiliai, nes jų anglies pėdsakas vienam keleiviui yra mažesnis.

Autobusai paprastai siūlo dosnius bagažo leidimus. Bilietas dažniai apima vieną ar du lagaminus iki 30 kg ir rankinę ar kuprinę iki 5 kg. Ir jie puikiai tinka žmonėms, turintiems daug daiktų savo lagaminuose.

Keliautojai turi daugiau laisvės judėti, nes autobusai dažnai vyksta ir sustoja keliose vietose. Ir, aišku, daug autobusų maršrutų siūlo kvapą gniaužiančius vaizdus į kaimo ar miesto peizažus. Taip žmonės gali mėgautis kelione.

Autobusų kelionės trūkumai

Autobusų kelionė užtrunka ilgiau nei skrydis, ypač ilgesniems atstumams, nes autobusai važiuoja lėčiau ir dažniau sustoja. Be to, autobusai gali vėluoti ar ilgiau keliauti dėl eismo kamščių, kelio remonto ar blogo oro.

Autobusų kelionės gali būti varginančios. Nors autobusų sėdynės dažnai yra patogios ir ergonomiškos, sėdėti ten 10 ar daugiau valandų nėra taip patogu.

Be to, autobusai gali tapti perkrauti ir triukšmingi priklausomai nuo maršruto ir paros meto. Tai gali kai kuriems keleiviams sukelti nusivylimą.

Praėjusį mėnesį keliavau autobusu iš Amsterdamo į Berlyną. Tai buvo pigiau ir patogiau nei skristi, nors ir užtruko ilgiau. Šešių valandų kelionė pralėkė greitai dėka Wi-Fi, elektros lizdų ir atsilenkiančių sėdynių autobuse. Be to, kelionės metu pamačiau gražių Vokietijos dalių. — Emma, 26, Nyderlandai

Aš keliavau autobusu iš Paryžiaus į Barseloną, vengdamas bet kokių bagažo mokesčių ar svorio apribojimų, ir džiaugiuosi, kad taip padariau. Kelionė truko 12 valandų, bet tai buvo pigus ir lengvas būdas pervežti mano daiktus tarp šalių. — Luca, 35, Italija

Тaigi, Nėra teisingo atsakymo, kuris transportas yra geresnis. Tik jūs galite nuspręsti, kurie privalumai yra svarbūs ir kurių trūkumų negalima ignoruoti.