Pasak Lietuvos policijos už naudojimąsi telefonu, laikinai išjungus automobilio variklį, turėtų būti

Pasak Lietuvos policijos už naudojimąsi telefonu, laikinai išjungus automobilio variklį, turėtų būti pexels.com

Pasak Lietuvos policijos už naudojimąsi telefonu, laikinai išjungus automobilio variklį, turėtų būti skiriamos baudos. Šią savaitę Vilniaus mieste pareigūnai tikrino, kaip transporto priemonių vairuotojai laikosi įstatymų nustatytos tvarkos nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant. Vykusių patikrinimų metu, Lapkričio 9 dieną vykusių trumpą laiką pareigūnams įkliuvo net 8 vairuotojai, nepaisę draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis.

Pareigūnai pastebi tai, ką patvirtino ir vykdyti patikrinimai - transporto priemonių vairuotojai vis dar nesuvokia tokio žalingo įpročio, kai mobiliojo ryšio priemonėmis naudojimasis be laisvų rankų įrangos, keliamos grėsmės. Tai kelią didelį pavojų eismo saugumui, nes išsiblaškęs vairuotojas praranda budrumą, sąmoningumą ir pasižymi suprastėjusia reakcija. 

Eisme dalyvaujantys vairuotojai dažniausiai telefonu naudojasi ar naršo internete stovėdami spūstyse, klaidingai manydami, kad jų automobiliuose įdiegta  „Start Stop“ sistema, kuri, sustojus automobiliui, išjungia variklį, pateisina jų veiksmus ir leidžia naudotis telefonu.

Vilniuje dirbantys pareigūnai primena teisės aktuose užfiksuotas nuostatas. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 417 str. 3 d. yra numatyta atsakomybė tam, kas nesilaiko draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis, išskyrus atvejus, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas. 

Šių metų liepos 17 d. savo neskundžiama nutartimi Vilniaus apygardos teismas pasisakė, kad net ir tuo atveju, jei vairuojamos transporto priemonės variklis spūstyje iš tiesų yra išjungtas, tokia situacija vis tiek neatitinka Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso ir Kelių eismo taisyklių sąlygų, būtinų norint teisėtai naudotis telefonu esant automobilyje.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 417 str. 3 d. ir KET baudų 20 p. numatyta, kad naudotis mobiliąja ryšio priemone galima tada, kai stovinčios transporto priemonės variklis yra išjungtas, t. y. transporto priemonė turi būti ne tik išjungtu varikliu, bet ir stovinti, kai, tuo tarpu laikinas automobilio stabtelėjimas spūsties metu, Vilniaus apygardos teismo vertinimu, negali būti prilyginamas stovėjimui, nes tokia transporto priemonė nepertraukiamai dalyvauja eisme.

KET 9 p. numatyta, kad eismo dalyviai privalo laikytis visų būtinų atsargumo priemonių, nekelti pavojaus kitų eismo dalyvių, kitų asmenų ar jų turto saugumui ir aplinkai, nesudaryti kliūčių jų eismui. Pažymėtina ir tai, kad siekdami išvengti nuostolingų padarinių arba juos sumažinti, vairuotojai privalo imtis visų būtinų priemonių, išskyrus tuos atvejus, kai dėl to kiltų pavojus jų pačių, kitų žmonių gyvybei ar sveikatai arba tokios priemonės padarytų dar daugiau žalos palyginti su ta, kurios būtų galima išvengti.

Atsižvelgiant į tai, transporto priemonės vairuotojas, norėdamas sustabdyti automobilį ir naudotis telefonu, turi tą atlikti tokioje vietoje ir tokiu būdu, kad nekliudytų transporto ir pėsčiųjų eismui, o tai reiškia, kad transporto priemonė neturi dalyvauti eisme.

Verta prisiminti, jog draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis (išskyrus atvejus, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas), nesilaikymas užtraukia baudą nuo 60 iki 90 eurų. Taipogi, galimas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vieno iki trijų mėnesių.