Automobilio skolinimas – kodėl tai gali virsti nemenkais nuostoliais?

Automobilio skolinimas – kodėl tai gali virsti nemenkais nuostoliais?

Nors automobilis daugumai šiandien yra nepakeičiamas, vis daugiau lietuvių mėgina išsiversti ir be jo, o prireikus paprasčiausiai pasiskolinti iš artimųjų ar draugų. Daugeliu atvejų pastariesiems paskolinti savo transporto priemonę pažįstamiems ar giminaičiams būna išties negaila, tačiau kai kuriais atvejais toks gerumas gali lemti nemenkus nuostolius. Tačiau prieš patikint savo automobilio raktelius kitiems patariama atkreipti dėmesį į transporto priemonės draudimo sąlygas. 

Nors privalomuoju transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės ar kasko draudimu apdraustų automobilių skolinti kitiems asmenims iš esmės nedraudžiama, tačiau draudimo taisyklėse gali būti numatyti tam tikri su tuo susiję apribojimai. Pavyzdžiui, taisyklėse gali būti numatyta, kad draudimas galioja tik tuomet, jei įvykus eismo įvykiui transporto priemonę vairavo tam tikrą vairavimo stažą turintis gyventojas.

„Natūralu, kad kuklesnį vairavimo stažą turintis asmuo kelyje yra mažiau patyręs, todėl jam sėdint prie automobilio vairo rizika patekti į eismo įvykį yra didesnė. Paprastai į tai yra atsižvelgiama ir draudimo sutarties sąlygose. Dėl to, pavyzdžiui, norint šeimoje dalintis vienu automobiliu su mažesnį vairavimo stažą turinčiu vaiku ar kitu asmeniu, reikėtų pasirūpinti, kad draudimo sąlygose būtų numatyta tokia galimybė“, – sako ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytoja, Rimvydas Pocius.

Jo teigimu, apskritai dar neretai klaidingai manoma, kad draudžiantis privalomuoju transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimu yra apdraudžiamas pats automobilis. Visgi, nors toks draudimas ir yra susiejamas su konkrečia transporto priemone, tačiau draudimo objektas šiuo atveju yra vairuotojo civilinė atsakomybė – kitaip tariant, jo rizika sukelti eismo įvykį ir padaryti nuostolių kitiems asmenims. Dėl to svarbu yra tai, kas avarijos metu sėdi prie vairo.

„Tokiais atvejais, kai eismo įvykį sukelia draudimo sutartyje numatytų sąlygų neatitinkantis asmuo, kitiems vairuotojams draudikų atlyginta žala ar dalis jos regreso tvarka gali būti išieškota iš avariją sukėlusios transporto priemonės savininko – kitaip tariant, automobilį paskolinusio. Nesilaikant kasko draudimo sąlygų draudimo išmoka taip pat gali būti sumažinta ar nemokama visai“, – pažymi R. Pocius.

Dėl to, draudikų atstovo teigimu, prieš skolinant automobilį visuomet reikia gerai pagalvoti. Net ir labai artimas ar patikimas žmogus gali patekti į eismo įvykį, o dėl nepakankamos draudimo apimties tokiu atveju galima patirti finansinių nuostolių.

Jo teigimu, kartais išties verta nepabijoti prašančiam paskolinti automobilį pasakyti „ne“. Tai gali padėti apsisaugoti nuo nemenkų finansinių nuostolių. Jei visgi automobilį skolintis ryžtamasi, reikėtų pasirūpinti tokiu draudimu, kuris apimtų ir su kitais vairuotojais susijusias rizikas.