Mėnesio tema: Kaip padėti savo vaikui pasiruošti vairavimo egzaminui?

Prisiminus vairavimo egzaminą dabar tik šyptelim, tačiau tuomet, tikriausiai, virpėjo ne tik širdis, bet drebėjo ir kojos, ir rankos. Dėl įtampos vairavimo egzamino metu, dažnai pridarome klaidų: susipainiojame ir paspaudžiame ne tą pedalą, nepastebime pėsčiojo, neįvertiname saugaus greičio ir nors atrodė, jog vairavimo pamokose mums puikiai sekėsi, neišlaikome egzamino. Dabar tai tik prisiminimai, tačiau prieš akis – mūsų vaikai, besiruošiantys tapti naujais vairuotojais.

Nors mes vairavimo egzamino už savo vaikus neišlaikysime, tačiau galime jiems padėti  geriau pasiruošti jų laukiančiame iššūkyje.

Jūsų vaikas patirs mažiau streso, jei į situaciją žvelgsite ramiai ir optimistiškai nusiteikęs. Kantriai paaiškinkite vaikui iškilusius klausimus ir pasiūlykite padėti. Svarbu ir tai, jog vaikas šalia Jūsų nejaustų streso, todėl nekritikuokite, o palaikykite ir sukurkite gerą atmosferą. Pasidalinkite savo pirmųjų dienų vairavimo patirtimi, prisiminkite, jog ir Jūs kelyje buvote naujokas (ar naujokė). Nepamirškite, kad besimokantieji vairuoti patiria labai daug streso, todėl būkite supratingi ir ramiai vertinkite situacijas. Labai svarbu, kad Jūsų vaikas suprastų – vairavimas neturi kelti baimės, tačiau per daug atsipalaiduoti taip pat nereikėtų – privaloma laikytis kelių eismo taisyklių ir užtikrinti saugų vairavimą apsaugant tiek save, tiek kitus eismo dalyvius.

Jūsų vaikas gali susidurti su sunkumais studijuojant vairavimo teoriją ar mokantis vairuoti realiose situacijose keliuose ar stovėjimo aikštelėse. Pakvieskite vaiką pasivažinėti po miesto gatves, kad galėtumėte paaiškinti vaikui iškilusius klausimus realiose situacijose arba imkitės iniciatyvos ir pradėkite papildomai mokyti vaiką vairavimo patys. Jeigu pastebite, kad Jūsų vaikui, pavyzdžiui, nesiseka priparkuoti automobilio galu, skatinkite jį praktikuotis nors ir kasdien – didelis įdirbis atneš teigiamus rezultatus. Kol Jūs parkuojatės, galite paprašyti vaiko išlipti iš automobilio, kad jis pats galėtų įvertinti tinkamą atstumą parkuojantis. Taip pat ir Jūs stebėkite, kokias klaidas daro vaikas – iš šalies komentuokite situaciją, leiskite vaikui taisytis ir pačiam suvokti, kur jis daro klaidas.

Net jei Jūsų vaikas turi įgijęs vairavimo praktikos, pradėkite vairuoti tuštesnėse gatvėse. Išbandykite ramias, miškuotas vietoves bei tas, kurias Jūs patys puikiai žinote ir kuriose nėra sudėtingų kelio ženklų. Ir tik vėliau, įvertinę savo vaiko įgūdžius, važiuokite į intensyvesnį eismą.

Jūsų mokymo stilius skirsis nuo vairavimo mokytojo, su kuriuo jis praktikavosi, todėl neskubėkite ir leiskite savo vaikui įprasti prie Jūsų. Skirkite savo vaikui tiek laiko ir dėmesio, kiek jam reikia – neraginkite skubėti ar nekritikuokite vairavimo stiliaus, grubiai nekomentuokite daromų klaidų, nes tik darydamas klaidas ir jas identifikuodamas pats, Jūsų vaikas taps geru vairuotoju.

Vairuodami rodykite gerą pavyzdį naujajam vairuotojui. Jei viršysite greitį, nepaisysite kelio ženklų, pyksite ant kitų vairuotojų  galimai ir Jūsų vaikas darys tas pačias klaidas. Akcentuokite, kad eismo taisyklės yra reikalingos visų saugumui užtikrinti, juk keliuose esame ne vieni, todėl svarbu išmokyti vaiką tolerancijos keliuose nuo pačių pirmųjų dienų. 

Veždami vaiką į mokyklą, būrelį ar susitikimą su draugais, paklauskite jo, ar jis atpažįsta kelio ženklus, kuriuos pravažiuojate, ar žino leistiną greitį gyvenvietėse ar greitkeliuose. Pasidomėkite, kas Jūsų vaikui neaišku ir pabandykite taisykles paaiškinti taip, kad jis suprastų.

Jei Jūsų vaikas prarado motyvaciją ruošiantis vairavimo egzaminui, įkvėpkite jį kelionių istorijomis, trumpam atitraukite jį nuo mokymosi ir kartu nuveikite ką nors smagaus. Mokymosi procese svarbu daryti pertraukas, o pajautus įtampą ar stresą išmokti atsipalaiduoti. Jei Jūsų vaikas ruošiasi laikyti vairavimo egzaminą antrą, trečią ar daugiau kartų skirkite jam daugiau laiko ir kartu ruoškitės egzaminui, taip galėsite pagilinti savo žinias bei padėti vaikui sunkioje gyvenimo situacijoje.

Nenusiminkite, jei Jūsų vaikui nesiseka vairuoti bei prisiminkite praktinius patarimus, kaip padėti savo vaikui pasiruošti vairavimo egzaminui be streso:

  1. Išlaikykite optimizmą ir nestresuokite kartu su vaiku.
    Priešingai – nusiteikite pozityviai ir kaskart priminkite savo vaikui, kad susitelktų į praktiką, o ne į baimes.
  2. Skatinkite vaiką praktikuotis kasdien.
    Tokiu būdu jis geriau užfiksuos, ką išmoko bei jausis tvirtesnis prieš vairavimo egzaminą.
  3. Prisiminkite, kad skubėti nėra kur ir geriausia vaikui leisti praktikuotis tiek, kiek jam reikia.
    Juk visi įsisąmoniname informaciją skirtingu tempu!
  4. Visada rodykite gero vairuotojo pavyzdį.
    Padėkite vaikui įsiminti teorinę dalį per praktiką bei realias situacijas keliuose.
  5. Jei vaikas nebenori praktikuotis – neverskite jo.
    Motyvuokite j
    į savo asmeninėmis istorijomis bei prisiminkite, kad studijuojant labai svarbu daryti vaikui malonias pertraukėles!

Sėkmės!