Kelių eismo taisykles pravartu žinoti ir nevairuojantiems

Žinoti kelių eismo taisykles įprasta vairuotojams, tačiau iš tiesų pravartu jas geriau nei dabar žinoti ir visiems kitiems, kadangi kiekvienas išėjęs į gatvę tampa eismo dalyviu: net ir Jūsų keturkojis yra eismo dalyvis, kuris, deja, neturi galimybių išmokti KET, tad už jo elgesį tenka atsakyti Jums.

Dar vaikystėje tėvai vaikus šiek tiek supažindina su elgesiu kelyje. Tuo užsiima ir vaikų darželiai, mokyklos, tačiau statistika byloja, kad ne visiems kelių eismo taisyklės išlieka atmintyje. Vieni piktybiškai nesilaiko KET, kiti kartais užsimiršta, dar kiti pažeidimus padaro per žioplumą, tačiau visi iki vieno rizikuoja savo bei svetimo turto sugadinimu, sveikata ar net gyvybe. Todėl nuo pat mažų dienų turi būti ne tik išaiškinamos kelių eismo taisyklės, bet ir suteikiamos praktinės žinios, paaiškinama KET laikymosi prasmė ir nauda.

Ne tik vaikai nepaiso taisyklių ir saugaus elgesio kelyje – vyresni žmonės taip pat dažnai įkliūna policijos pareigūnams ar nepraslysta akylesniems piliečiams pro akis. Dažniausias pažeidimas – kelio kirtimas ten, kur tai draudžiama ar degant raudonam šviesoforo signalui. Dauguma žmonių mėgsta pasiteisinti: skubėjau, nieko nenutiko, niekam netrukdžiau. Kiti „pamiršta“ atšvaitus ir įsivaizduoja esą matomi net ir tamsoje. Deja, važiuojant automobiliu tamsoje, net ir esant ganėtinai geroms oro sąlygoms pastebėti pėsčiuosius nėra lengva. Kiti teigia, jog mato automobilius ir spėja pasitraukti. Džiugu, kad pasisekė šį kartą, tačiau žvilgtelėjus į nelaimių kelyje skaičių pasidaro kraupu – žuvusiųjų tamsiu paros metu yra be galo daug, dauguma jų – be šviesą atspindinčių elementų ar kitaip pažeidę KET.

Papildomai kelių eismo taisykles reikėtų pasiskaitinėti tiems, kurie rengiasi aktyviau (o tai reiškia už savo kiemo ribų) važinėti dviračiu ar įsigijo mopedą, keturratį. Net jei viskas atrodo aišku ir savaime suprantama, kelių eismo taisyklių knygelėje ar internete galite rasti punktų, kurie Jus nustebins ir privers susimąstyti. Ne kiekvienas šių transporto priemonių turėtojas žino, kad vairuojant net ir lengvąjį keturratį galioja 0 promilių taisyklė, tai yra, jie turi būti absoliučiai blaivūs.

KET vertėtų priminti ir vyresniems žmonėms. Sulėtėjusi jų reakcija bei pasenę kelių eismo taisyklių žinos yra dažna priežastis, kodėl eismo įvykiuose nukentėjusių žmonių amžiaus vidurkis ganėtinai didelis. Be to, pasirūpinkite, kad Jūsų tėvai ar seneliai turėtų su savimi atšvaitus – tai gali padėti išvengti nelaimės.

Kelių eismo taisyklės yra labai dažnai pažeidžiamos, beveik kiekvienas žmogus per mėnesį padaro nors vieną pažeidimą taip sukeldamas galimą pavojų sau ar aplinkiniams. Tik sąmoningumas gali padėti sumažinti nelaimių kelyje skaičių, o geriausia pradėti nuo savęs!