Mėnesio tema: Į ką reikėtų atsižvelgti vairuojant rudenį?

Mėnesio tema: Į ką reikėtų atsižvelgti vairuojant rudenį?

Atėjus rudeniui vairuotojai turi vis dažniau prisiminti, kad orų permainos turi didelės įtakos ir automobilio valdymui. Taip pat, vairuotojai turėtų ne tik keisti savo įpročius, tačiau dažniau įvertinti ir netikėtumo riziką, nes keičiantis orams pavojus kelyje gali tykoti už bet kurio posūkio.

Įvertinkite riziką

Atvėsus orams, pirmiausia, vairuotojai turėtų įvertinti, kad padangų sukibimas su kelio danga keičiasi, vasarinių padangų efektyvumas, lauko temperatūrai nukritus, mažėja, todėl jau rugsėjį keliaujantys naktį turėtų būti itin budrūs. Reikėtų sekti ir sinoptikų prognozes apie galimas pirmas šalnas. Tokiais atvejais gali susidaryti ledukas ant tiltų ir viadukų.

Rūko pavojus

Taip pat, reikėtų būti budriems keliaujantiems saulei kylant, mat rudens rytais neretai susidaro tirštas rūkas. Jis apriboja vairuotojo matomumą, o dėl vandens lašelių padengusių asfaltą, kelio danga tampa pakankamai slidi. Tvyrant rūkui vairuotojai turėtų sumažinti važiavimo greitį iki tokio, kuris įvertinus turimus įgūdžius būtų saugus. Įvažiavus į rūką patariama kaip mat įjungti rūko žibintą gale, o jei reikia, ir priekyje. Negana to, važiuodami tokiomis sąlygomis vairuotojai turėtų laikytis ir didesnio atstumo nuo priekyje važiuojančių transporto priemonių bei vengti lenkimo manevrų. Esant rūkui taip pat patariama, jei tai nėra būtina, vengti staigaus stabdymo, kuris galėtų išprovokuoti automobilio slydimą. Vis tik jei to reikia, kad pavyktų išvengti eismo įvykio, tai daryti reikia stabdžio pedalą spaudžiant kuo stipriau, o ne palengva.

Laukiniai žvėrys

Prasidėjus rudeniui prasideda ir gyvūnų migracija, todėl sėdintys prie vairo turėtų būti itin budrūs – stebėti ne tik apie laukinius žvėris įspėjančius kelio ženklus, tačiau ir pasirinkti saugų greitį, kad galėtų ne tik gyvūną pastebėti, bet ir laiku sustabdyti vairuojamą transporto priemonę. Žinoma, sėdintys prie vairo visuomet turi išlikti budrūs, mat tiek šie, tiek kiti laukiniai žvėrys į važiuojamąją kelio dalį gali išbėgti bet kuriuo paros metu.

Vairavimas per lietų

Rudenį esant šlapiai kelio dangai vairuotojai dažnai patenka į pavojingas slydimo situacijas. Avaringumas esant dideliam kritulių kiekiui, palyginti su sausomis dienomis, gerokai išauga, todėl važiuodami šlapia kelio danga ar lyjant lietui vairuotojai turi būti itin atidūs, nes tikimybė patekti į pavojingą situaciją gerokai išauga. Vairuojant slidžia kelio danga automobilio kontrolę gali palengvinti keletas paprastų, bet vairuotojų dažnai neįvertinamų ar nuvertinamų priemonių.

  • Susikaupimas. Esant sudėtingoms vairavimo sąlygoms, vairuotojas privalo išlikti sutelkęs dėmesį į tai, kas vyksta aplink jį. Sekti eismą, automobilius ir pėsčiuosius.
  • Žibintai. Vasarą dažnai važinėjant dulkėtais keliais, žibinto stiklas gali būti apsinešęs purvo ar dulkių sluoksniu. Vairuotojas to gali ir nepastebėti, o pradėjus lyti, nešvarumai gali pabloginti matomumą.
  • Padangos. Reikėtų nuolat tikrinti ir įsitikinti, kad padangos atitinka gamintojo rekomendacijas. Šlapiame kelyje susidarantis vandens pleištas tarp padangos protektoriaus ir kelio dangos ypač pavojingas lietingomis dienomis, padangos praranda sukibimą su kelio danga, o automobilis gali pradėti nevaldomai slysti.
  • Greičio palaikymo sistema. Ši sistema automatiškai palaiko transporto priemonės greitį. Naudodami pastovaus greičio palaikymo sistemą lietaus metu, galite prarasti automobilio valdymą.
  • Langų rasojimas. Reikėtų vengti aprasojusių langų, nes tokie langai gali pabloginti matomumą. Rekomenduotina įjungti oro ventiliatorių ir oro srautą nukreipti į langus.
  • Langų valytuvai. Guminių valytuvų mentės renka purvą ir dėvisi, todėl langų valytuvus reikėtų periodiškai keisti, taip jie nenusidėvės ir važiuojant per lietų matysite geriau. Jei automobilis laikomas lauke, o ne garaže, valytuvus patartina keisti dažniau.
  • Saugus greitis. Automobilio greitis per lietų ypač svarbus. Važiuojant šlapiu ir slidžiu keliu būtina išlaikyti atidumą ir stebėti kitus eismo dalyvius, nes kitas vairuotojas taip pat bet kada gali prarasti kontrolę ar bet kada kelią gali kirsti saugaus atstumo neįvertinęs pėsčiasis.
  • Saugus atstumas. Tarp savo automobilio ir automobilio priekyje rekomenduotina išlaikyti saugų atstumą, o lyjant lietui tą atstumą dar padidinti. Didesnis atstumas iki priekyje važiuojančio automobilio suteikia daugiau laiko sustabdyti automobilį bei galimybę išvengti susidūrimo sudėtingos situacijos kelyje atveju.

Nepamirškite, jog rudenį kelyje reikia būti ypatingai budriems, į kelius išvažiuoja nauji vairuotojai, o į gatves išeina mokinukai. Sekite orų prognozes ir pasistenkite išvažiuoti anksčiau iš namų esant blogam orui, jog nereikėtų skubėti. Dėl prasto oro dažnai sumažėja vidutinis greitis keliuose ir taip susidaro ar padidėja spūstys.