Mėnesio tema: Ką reiškia užsidegusios prietaiso skydelio lemputės?

Tik įjungus automobilio variklį, prietaisų skydelis sužiba žaliomis, geltonomis ar net raudonomis spalvomis. Žinoma kiekvienas vairuotojas privalo išmanyti ką tos lemputės signalizuoja apie savo automobilį, tačiau deja, bet tikrai taip nėra. Prisiminkime ar net susipažinkime su prietaiso skydelio lemputėmis, kad prireikus žinotumėte kokius veiksmus turite atlikti.

Ką reiškia prietaiso skydelio lempučių spalvos?

  • Žalia: viena iš geriausiai žinomų kategorijų yra informacinės žalios lemputės t. y. posūkiai ar įjungtų šviesų indikacija.
  • Geltona: įspėjančios lemputės. Pavyzdžiui, vairo stiprintuvo gėdimas, aušinimo skysčio trūkumas ir pan.
  • Raudona: pranešančios apie pavojų lemputės, turite nedelsiant sustoti ir surasti gėdimo priežastį kuo skubiau.

Lempučių reikšmės

Jei viskas veikia gerai, tai užvedus automobilį iš pradžių prietaiso skydelio lemputės užsidega ir užgesta. Jei lieka degti raudona ar geltona lemputė ir nežinote, ką ji reiškia, tuomet skaitykite toliau ir susipažinkite su svarbiausiomis prietaiso skydelio lemputėmis. 

Stabdžių disko su trinkelėmis simbolis

Geltona lemputė simbolizuoja, jog susidėvėjusios trinkelės mažina stabdymo efektyvumą, turite susirūpinti stabdžių būkle. Jokiu būdu neignoruokite šios lemputės.

Stabdžių ABS

 Užsidegus ABS, BRAKE arba analogiškos pagalbines stabilumo sistemas simbolizuojančios geltonos lemputės gali pranešti apie elektroninį stabdžių sistemos gedimą. Tai reiškia, kad elektroninės sistemos gali būti neefektyvios ir tinkamai neveiks stabdymo ar slydimo atveju. Taip pat, stabdžių jėga gali būti skirstoma netolygiai. Šiuo atveju sumažinkite greitį ir švelniai patikrinkite stabdžius, jei veikia tai galite ramiai važiuokite į servisą. Užsidegus šiai lemputei raudonai nerizikuokite važiuoti pats iki serviso.

Raudona stabdžio lemputė

 Tikriausiai pamiršote atleisti rankinį stabdį. Daugumoje naujesnių automobilių stabdis atsileidžia pradėjus judėti. Senesniuose stabdį atlaisvinti turite pats.

Patikrinkite variklį

 Ši variklį ar degalų siurblį simbolizuojanti lemputė yra tikrai svarbi ir jos nederėtų pražiūrėti. Priežasčių, kodėl ji užsidega, gera dešimtis. Jei gedimas labai rimtas, gali įsijungti avarinis automobilio režimas – galėsite važiuoti tik maža galia. Tačiau gali būti, kad servisą pasieksite ir nepajausdami jokių nepatogumų.

Šaltas variklis

 Mėlyna lemputė užsidega dažniausiai žiemą, nes mėlynas simbolis praneša, kad aušinimo skystis arba alyva dar nepasiekė reikiamos temperatūros. Su automobiliu galite važiuoti, tačiau kol variklis įšils elkitės itin švelniai.

Jei dega geltona lemputė tai reiškia, kad reikia papildyti aušinimo skysčio.

Jei dega raudonos spalvos lemputė, toliau nevažiuokite – aušinimo skystis perlipo maksimalią leistiną temperatūrą.

„Plius“ ir „minus“.

 Šios lemputės reiškia, kad yra sumažėjusi įtampa elektros srovės grandinėje. Gali išsikrauti akumuliatoriaus baterija ar gali streikuoti ir elektros sistemos automatinė relė.

Tepalo „piltuvėlis“.

 Jei ši tepalo slėgio lemputė dega raudonai – blogai, iš karto sustokite, nes varikliui kyla pavojus. Jei geltona – papildykite tepalo pagal techninius reikalavimus.

SRS arba „Airbag“.

Ši raudonos spalvos lemputė turėtų užgesti įjungus degimą, po maždaug 3-5 sek. Jei neužgeso, būtinai patikrinkite oro pagalvių sistemą.

Raudonas dantratis su šauktuku arba termometru.

 Ši lemputė perspėja apie gedimą arba transmisijos alyvos perkaitimą. Antruoju atveju užtenka sustoti ir leisti alyvai atvėsti. Gedimo atveju toliau važiuoti nerekomenduojama.

„Amortizatoriaus“ simbolis.

 Tokia lemputė informuoja apie netinkamą važiuoklės padėtį ir jos veikimą. Tokiu automobiliu važiuoti nesaugu: jis gali būti nestabilus.

Geltona spiralė.

 Ji informuoja apie netinkamą dyzelinių variklių kaitinimo žvakių veikimą. Tačiau ši lemputė gali turėti ir kitų reikšmių – simbolizuoti variklio valdymo bloko, purkštukų gedimus.

Vairo simbolis su šauktuku.

 Vairo stiprintuvo sistemos gedimas. Valdyti tokį automobilį itin sunku ir nesaugu.

Padangų slėgis.

 Šauktukas su padangos profiliu reiškia – pavojingai sumažėjo oro slėgis ratuose, važiuoti nerekomenduojama.

Pranešimas apie techninį aptarnavimą.

 Nauji automobiliai patys praneša kada metas atlikti periodinį techninį aptarnavimą. Svarbu tai atlikti laiku, nes aptarnavimo metu įvertinama bendra automobilio techninė būklė.
 

Saugos diržas

Ši lemputė signolizuoja, jog esate Jūs ar Jūsų keleivis neužsisegęs saugos diržo. Taip pat, daugumoje automobilių taip pat yra ir garsinis signalas, jei neužsisegate saugos diržo prieš pradedant važiuoti.