Patarimai apie padangų amžių ir į ką atkreipti dėmesį perkant naujas padangas

Patarimai apie padangų amžių ir į ką atkreipti dėmesį perkant naujas padangas Pexels.com

Pavasarį ir rudenį vairuotojams tenka mąstyti apie turimas padangas ir jų derinimą su sezono reikalavimais, tad patarimai apie padangų amžių ir į ką atkreipti dėmesį perkant naujas padangas gali praversti daugeliui. 

Jeigu padangų protektorius tenkina kelių eismo taisyklių reikalavimus, tokiu atveju, kitas svarbus tinkamumo rodiklis – padangų amžius. Eksploatacijos metu padangos patiria didžiulius išorinių jėgų poveikius ir milžinišką „stresą“ – kelio nelygumus, besikeičiančią temperatūrą, trinties jėgas ir kitas sąlygas, tad šiuo atveju būtina įvertinti padangų amžių

Transporto priemonių, kurių padangos neatitinka nustatytų techninių ar padangų naudojimo reikalavimų, vairavimas užtraukia KET pažeidimų baudą vairuotojams nuo 30 iki 40 eurų (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 415 str. 2 d.) ar galiojančios privalomosios techninės apžiūros sustabdymą.

Renkantis naujas padangas būtina atkreipti dėmesį į tokius patarimus:

  • Rinktis iš visame pasaulyje garsių padangų gamintojų. Jie turi didelę patirtį gaminant kokybiškas padangas, preciziškai saugo savo gerą vardą ir turi daug laisvų resursų investicijoms į mokslinius tyrimus, kurie padeda pasiekti aukščiausią įmanomą padangų kokybę. Pavyzdžiui, Michelin, Bridgestone bei kiti didieji gamintojai per daugelį metų taip ištobulino padangų pagaminimo kokybę, jog garantuoja, kad net ir po kelių metų nuo pagaminimo momento padangos prekybininkus pasiekia puikios būklės ir tinkamai tarnaus visą eksploatacijos laiką.
  • Padangas įsigyti iš patikimų ir žinomų pardavėjų. Viena vertus jie taip pat saugo savo gerą vardą, tad atidžiai renkasi padangų gamintojus bei produkcijos transportavimo ir saugojimo sąlygas, kitą vertus pasiekiamos didesnės apyvartos leidžia pirkti padangas dideliais kiekiais, dėl ko gauna papildomas nuolaidas iš gamintojų, o tai suteikia galimybių mažinti kainas pirkėjams. Be to, keičiantis sezonams dauguma gamintojų turi neišparduotus likučius ir jie tampa dideliu „galvos skausmu“, mat reikia atlaisvinti sandėlius naujo sezono padangoms. Tad šiuos likučius mielai išparduoda padangų pardavėjams su didelėmis nuolaidomis. O tokiais pasiūlymais gali pasinaudoti tik didieji pardavėjai, turintys pakankamas sandėliavimo patalpas, kuriose padangos saugiai laukia naujojo pardavimų sezono.

  • Perkant padangas atidžiai apžiūrėti jų paviršių. Nepriklausomai nuo padangų amžiaus, visada pirkdami padangas įvertinkite jų išvaizdą – ar gumos paviršiuje nesimato smulkių įtrūkimų, nėra spalvos pokyčių ar neaiškių dėmių, o taip pat, ar padangos paviršius nepraradęs elastingumo. Jeigu padanga atrodo idealiai, sukti galvos bent jau dėl padangos pagaminimo datos neverta – ji buvo kokybiškai pagaminta ir tinkamai sandėliuota, tad fizikinės savybės bus tokios, kokios ir buvo iš karto po pagaminimo. 

Padangų amžiaus nustatymas

Padangų amžių galima apskaičiuoti patiems – tereikia žvilgtelėti į padangos pagaminimo datą. Ši data būna įtraukta į padangos serijos numerį, kuris yra užrašytas padangos išorėje. Serijos numeris yra raidžių ir skaitmenų kodas, susidedantis iš 11 skaičių ir dažniausiai, bet ne visada, prieš juos esančio akronimo DOT.

Pirmi du skaičiai reiškia padangos gaminimo savaitę (ji kinta nuo 01 iki 52), kiti du skaičiai – metus. Padangų, pagamintų iki 2000-ųjų, pagaminimo metai nurodomi vienu skaitmeniu.

Kada reiktų turimas padangas keisti į naujas? 

Kelių eismo taisyklės reikalauja, kad naudojamos padangos neturėtų fizinių pažeidimų, o protektoriaus gylis tenkintų sezoninius reikalavimus. Jei padanga netenkina šių reikalavimų ją iš karto reikia keisti.

ŽIEMINIŲ PADANGŲ PROTEKTORIAUS GYLIS

Minimalus lengvųjų automobilių padangų protektoriaus gylis, įskaitant priekabas (jeigu jose įrengti stabdžiai) ir kai automobilio arba priekabos bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos, nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. turi būti ne mažesnis nei 3,0 mm. Nurodytu laikotarpiu eksploatuojamos padangos, skirtos važiuoti žiemą, žymimos ženklais „M+S“, užrašu „All seasons“ arba „ * “ (snaigės simbolis).

Svarbu paminėti ir tai, jog Lietuvoje eksploatuojamiems automobiliams šiuo laikotarpiu leidžiama važiuoti su dygliuotomis padangomis. Pradėti eksploatuoti tokias padangas anksčiau nei lapkričio 10 dieną ir baigti vėliau nei kovo 31 d. – draudžiama. Jeigu automobilio arba jo priekabos protektoriaus rašto gylis mažesnis, nei nustatyta Techniniuose reikalavimuose arba nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. automobilyje, kurio bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 t, ir (arba) jo priekaba (jei priekaboje įrengti stabdžiai) eksploatuojama su padangomis, kurios neskirtos važiuoti žiemą – privalomoji techninė apžiūra tokiai transporto priemonei gali būti panaikinta.

Naujų žieminių padangų protektoriaus gylis turi siekti 8-9,5 mm, tad iki leistinos minimalios nusidėvėjimo ribos su naujomis padangomis galėsite važiuoti kelis metus.

VASARINIŲ PADANGŲ PROTEKTORIAUS GYLIS

Nors žiemą su vasarinėmis padangomis važiuoti draudžiama, vasarą su žieminėmis padangomis vykti į kelionę galite drąsiai. Svarbu atsiminti tik tai, jog nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Tikrinantiems pareigūnams Jus sustabdžius kelyje su tokiomis padangomis galite prarasti galiojančią automobilio techninę apžiūrą. Išskirtiniais atvejais, kuomet žiemos sezonas užsitęsia, dygliuotų padangų eksploatavimas gali būti gali būti prailgintas susisiekimo ministro įsakymu.


Lengvojo automobilio padangų protektoriaus gylis vasaros metu turi būti ne mažesnis kaip 1,6 mm. Šis reikalavimas galioja padangų protektoriaus gyliui nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 dienos.

PADANGŲ PROTEKTORIAUS GYLIO TIKRINIMAS

Siūloma atkreipti dėmesį į naujų padangų protektoriaus rašto gylį ir, esant galimybėms, jį pamatuoti padangų protektoriaus gylio matuokliu. Kodėl? Praktika rodo, jog pasitaiko atvejų, kai pirkdami, šiuo atveju, lengvųjų automobilių padangas iš nežinomų tiekėjų, vairuotojai nusiperka naujas žiemines padangas su, apytiksliai, 6,0 mm protektoriumi, nors reikalaujamas minimalus gylis žieminėms padangoms yra  8-9,5 mm.

Matavimai turi būti atlikti tiek vidinėje, tiek išorinėje vairuojamos transporto priemonės protektoriaus dalyje. Kitas būdas patikrinti, ar Jūsų padangos nusidėvėjo – ant padangų esantis nusidėvėjimo indikatorius. Jis žymi minimalų leistiną protektoriaus nusidėvėjimą. Nelaukite, kol jis viršys leistiną normą, kadangi po to padangų eksploatavimas tampa ne tik nesaugus, bet ir gali Jums užtraukti KET pažeidimą ar techninės privalomosios apžiūros sustabdymą.

Jei protektoriaus gylis yra pakankamas, dar nereiškia, kad padangą galima naudoti:

Kiekvienos padangos senėjimo procesas priklauso nuo daugybės elementų, tokių kaip: oro sąlygos ir temperatūra, apkrova, važiavimo greitis, slėgis padangoje, priežiūra ir tt. Būtina atkreipti dėmesį ne tik į protektoriaus gylį, išorinius defektus, bet ir pačios gumos vientisumą, tolygumą. Jeigu padangos gumoje (tiek jos šonuose, tiek protektoriaus srityje) matyti smulkūs įtrūkimai, kurie su laiku vis didėja, vadinasi vyksta gana spartus padangos senėjimo procesas ir jau pats laikas galvoti apie naujas padangas, nežiūrint į tai, kokios kokybės yra protektorius.

Padangos senėjimo proceso eigai įtaką labiausiai daro du pagrindiniai veiksniai: vidinė dirbančios padangos komponentų temperatūra bei mechaninės jėgos ir apkrovos veikiančios padangą jos naudojimo laikotarpiu. Viskas, kas pakelia padangos temperatūrą, pagreitina chemines reakcijas vykstančias padangoje: kuo aukštesnė temperatūra tuo aktyviau vyksta reakcijos ir senėjimo procesas. 

Rekomenduojama bent kartą per metus padangas tikrinti specializuotuose padangų centruose ir keisti naujomis jeigu eksploatuojamos padangos naudojamos daugiau nei 10 metų. Saugumo sumetimais 10 metų terminas yra ta riba, po kurio praktiškai visi gamintojai vienbalsiai rekomenduoja nebenaudoti tokių padangų, nes tuomet net ir ekspertai nebegali įvertinti jų tinkamumo naudojimui.

Padangų būklę reikia tikrinti reguliariai ir ypač atsakingai po 5 metų eksploatacijos. Padangų rinkoje galioja nerašyta 10 metų taisyklė, vadinama 5+5: 5 metai sandėliavimui + 5 metai eksploatacijai – tai yra visuotinai pripažįstamas standartas. Jei padanga buvo sandėliuota ilgiau, reikia įvertinti ar per laikotarpį iki 10 metų bus suvažinėta iki minimalios leistinos protektoriaus ribos.

Oficialiose padangų gamintojų kokybės deklaracijose taip pat pabrėžiama penkerių metų svarba eksploatuojamoms padangoms – tolesnis jų naudojimas leidžiamas su sąlyga, jog jas bent kartą per metus apžiūrės specialistai. O ir patys vartotojai raginami atkreipti dėmesį ne tik į padangos vizualinę būklę ir slėgį, bet ir į darbo pakitimus, pvz., padidėjęs oro leidimas, garsas, vibracija, kurie reikštų, jog padangą reikia pakeisti.